مزرعه حيوانات

 

جورج اورول را دوست دارم بیشتر به خاطر مزرعه حیواناتش تا ۱۹۸۴. چقدر زیبا و مبتکرانه جوامع انقلابی را توصیف کرده. تمامی حرکات و انحرافاتشان، تمامی عقاید و شعارهایشان، تمامی گوسفندان و سگ‌هایشان. سیر تحولاتش به کل نشان دهنده سیر تحولات یک انقلاب مردمی، حداقل در جهان سوم، است. کتابی است که هنرمندانه تاریخ را با زبانی کنایی و طنزی تلخ نمایش می‌دهد، تاریخی که می‌دانی همواره در گوشه‌ای از جهان تکرار خواهد شد.

 

حیواناتی که پر شور می‌شوند، شعرهای انقلابی می‌خوانند، انقلاب می‌کنند، به آزادی و استقلال می‌رسند و تعهد می‌کنند که از تمامی انسانها مزارع اطراف ببرند و جامعه‌ای سرشار از نعمت و عدالت بسازند. و حاکمانی که بر سر قدرت دچار تفرقه می‌شوند، رهبران اولیه انقلاب را ترد و متهم به جاسوسی می‌کنند، برای رسیدن به قدرت منافع جامعه را پایمال می‌کنند و شعار به خوردشان می‌دهند، اصول پایه‌ای و مکتوب انقلابشان را تحریف می‌کنند، اصل وجود برابری را نفی می‌کنند، شعارها و شعرهای اولیه انقلاب را ممنوع می‌کنند، با استفاده از حیوانات دست‌آموز و وفادارشان اختناق را حاکم می‌کنند، به ملت و خدمتگذارانشان خیانت می کنند، آزادی را با دیکتاتوری خفه می کنند، و سرانجام روی دوپا راه می‌روند و انسان می‌شوند.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

و حیوانات مزرعه نیز تمام این اتفاقاتی را که بر سرشان می‌آید می‌پذیرند. هرجا احتمال اعتراضی می‌رود با شعارها و تظاهرات مزرعه پرستانه! فراموش می‌شود و از یاد می‌رود. هرجا لازم است به آسانی تاریخ دگرگون می‌شود. هرجا لازم است مخالفان کشته می‌شوند و حاکمان تقدیس.

 

و در نهایت می‌رسند به مزرعه‌ای که در آن همه حیوانات با هم برابرند، اما برخی برابر‌ترند.

 

لينک دريافت کتاب

 

 

 

/ 6 نظر / 11 بازدید
دختربارانی

سلام.. درسته همينطوره که ميگی.اين کتاب يک شاهکار..مرحوم اورول که کتاب رو برای اتحاد جماهير شوروی نوشته بوده ولی مشخص شدن قابل تعميم دادن به خيلی جاهای ديگه و از جمله ..اهم...اينجا هم هست!..در کل شايد بشه گفت برای همه نوع انقلابی مناسب..يک جمله هست بالای آکادمی که ميگه انقلاب وضع ستمديدگان را بهتر نمی کند فقط استثمارگران عوض می شوند..من عاشق اين جمله ام..عين حقيقت و عين حقيقت اون چيزی که منو زجر ميده..

دختربارانی

حقيقت اينه که اينجا بهشت نيست..قرار هم نيست باشه..و وقتی قرار نيست بهشت باشه يعنی قرار بی عدالتی هم باشه..يعنی قرار يک عده باشن که هيچ نوری تو زندگيشون نباشه..اين رسم اين دنياست و اين دنيا رو خدا خلق کرده..مگه غير از اينه؟پس عدالتش کو؟اصل عدالت داشتنش با خلق اين دنيا در تضاد!من رو بکشی اون دنيا رو باور نمی کنم!ديگه چی!بميريم تازه از نو شروع شه؟

دختربارانی

آهه..من فقط گاهی فکر می کنم..ای کاش..يه کمی ميشد که بهتر باشه..نه که همه زيبا و خوشبخت و ثروتمند باشن..نه..ولی گاهی يه ذره دلخوشی تو زندگی ها باشه..شايد اينجوری عدالت خدا تامين ميشد..چيزی که نوشتم درد خودم بود...

شبنم

سلام .. خيلی وقت پيش اين کتابو خوندم ! خيلی قشنگ بود ... خيلی خوشم اومد ... نميدونم اون وضعی که توی کتاب درست شده بود ... اونهمه بی قانونی که توی دنيای خودمون حاکمنه رو به طور مختصر و مفيد توضيح داده بود ... خيلی قشنگ بود همه ی حيوانات با هم برابر اند ... اما برخی برابر تر اند !

دمدمی

من اين كتاب رو نخودنم اما 1984 رو البته! اما كلا با نويسنده هاي رئال يا به هر حال اونهايي كه مي خوان وضعيتي جاري رو به شكل ديگه اي نشون بدن حال نمي كنم. من با سرورئال ها حال مي كنم چون واقعا لحاظتي كه غرق در سطرها اين داستان ها مي شم رئال لعنتي خودم رو فراموش مي كنم...

شبنم

سلام ... اومدم بگم به روزم ... هرچند معمولا اینجوری کامنت نمی ذارم ولی خوب الان چیز دیگه ای ندارم بگم ... خیلی گرفته ام ...