گهواره گربه، ونه گات

"گهواره گربه" ونه گات یکی از آن کتاب‌هایی است که به هر که از دستم بر بیاید توصیه می‌کنم خواندنش را. هر چند برخی از آنها تحمل گنگی و آشفته گویی پنج شش صفحه اولش را ندارند و کنارش می‌گذارند. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کتابی است درباره بازی‌های ساده روزگار ما. درباره بازی‌های نظامی و بازی‌های مذهبی. درباره بازیچه بودن علم در دست دانشمندان بی‌مسئولیت. دانشمندانی که خود ونه‌گات با خوشنودی نسل آنها را منقرض شده می‌داند. دانشمندانی که تربیت شده فرهنگ جنگ‌های جهانی بوده‌اند. اصلا کل کتاب توضیح همین فرهنگ جنگ است. سیاست‌مدارها، تاجرها، دیکتاتورها، رهبران مذهبی، همه و همه تحت تاثیر جنگ‌های جهانی بوده‌اند. شاید حرف ساده این کتاب این باشد که چیزهایی هست که خیلی دیر از خاطره بشریت پاک می‌شوند.

کتابی است درباره بازیچه بودن دین در دست حکومت‌ها و درباره نیاز انسان‌ها به بازیچه‌ها. انسان‌هایی که هرچه پیچیده‌تر به بازی گرفته شوند، راضی‌تر خواهند بود و زندگی برایشان قابل تحمل‌تر خواهد بود. حکومت‌هایی که هر چه هنرمندانه‌تر مردم را به بازی بگیرند موفق‌تر خواهند بود. و مذهبی که هر دو را به بازی می‌گیرد.

"کتابی است که به یکی از چندین و چند روش موجود برای پایان دادن به دنبا می‌پردازد."

کتاب قشنگی است! حتما بخوانید.

معرفی کتاب گهواره گربه

 

/ 0 نظر / 25 بازدید